only 2 easy questions
1.Suppose Jim considers orange and apple to be perfect two-for-one substitutes and spends $60 income only on these two goods. Orange costs $3.0/lb, while apple costs $4.0/lb. Find Jim’s best affordable bundle (i.e., optimal consumption bundle). 2.Sam spends $24 income on orange juice and apple juice. Orange juice costs $2/cup while apple juice costs $2/cup. Sam views 2 cup of orange juice and 3 cups of apple juice as perfect complements (that is, assume that Sam always drinks two cups of orange juice with three cup of apple juice). Find Sam’s best affordable bundle (i.e., optimal consumption bundle).
Looking for solution of this Assignment?

WHY CHOOSE US?
We deliver quality original papers |
Our experts write quality original papers using academic databases. |
Free revisions |
We offer our clients multiple free revisions just to ensure you get what you want. |
Discounted prices |
All our prices are discounted which makes it affordable to you. Use code FIRST15 to get your discount |
100% originality |
We deliver papers that are written from scratch to deliver 100% originality. Our papers are free from plagiarism and NO similarity |
On-time delivery |
We will deliver your paper on time even on short notice or short deadline, overnight essay or even an urgent essay |